Yabancı bir dil öğrenmenin beynimize sağladığı katkıların neler olduğunu biliyor musunuz?

Araştırmacılara göre, hiç bilmediğimiz bir yabancı dili anlamaya çalışmak, beynimizin yapabileceği en büyük egzersizlerden biri. Bu nedenle yabancı bir dil öğrenmek, zekayı ve hafızayı geliştirmek için yapabileceğimiz en etkili şeylerden biri. Gardenya Koleji olarak yabancı dil öğrenimine oldukça önem vermekteyiz.

Geçmişte ebeveynler, bir çocuğun iki farklı dil kullanılan bir ev ortamında yetiştirilmesinin sakıncalı bir durum olduğunu düşünürlerdi. Bunun nedeninde de çocuğun iki farklı dil konuşulması sebebiyle kafasının karışıyor olabileceği ve beyninin daha yavaş çalışabileceği hatta akademik hayatında da başarısız olabileceği yönündeki kaygılar yer almaktaydı. Ancak şimdi araştırmalar sonucunda bu durumun hiç de öyle olmadığı hatta tam tersi olduğu anlaşıldı.

Çocuklar özellikle yabancı dilleri, yetişkinlere göre, çok daha kolayca anlayabiliyor ve öğrenebiliyorlar. Bunun nedeni ise çocuklarda nöroplastisite yüksek olması olarak gösteriliyor. Daha açıkça söylemek gerekirse çocukların beyinleri yetişkinlere göre yepyeni ve kapasitesi gerçekten çok yüksek.

Gelişen dünya düzeninde teknolojinin hızla gelişmesi ve uluslararası ilişkilerin her alanda ilerlemesine bağlı olarak iyi derecede yabancı dil bilmenin önemi her geçen gün artmaktadır. Buna bağlı olarak Gardenya Koleji yaklaşımında, her çocuk ana dili dışında yabancılık çekmeyeceği en az iki yabancı dil öğrenmektedir. Öğrencilerinin evrensel düşünebilmelerinde yabancı dilin önemini bilen Gardenya Koleji, İngilizce öğretimini bir bütünlük içerisinde ekip çalışması anlayışıyla sürdürmektedir.

İngilizce dilinde “multilingualism” terimi birden fazla dil bilmek ve konuşabilmek anlamına gelir. Günümüzde birden fazla yabancı dil konuşabilen kişiler profesyonel anlamda bir hayli avantajlı olurlar. Bunun yanında, beyin yapısını da geliştiren bir durum olan yeni bir dil öğrenmek üzerine bilim insanları çeşitli araştırmalar yapmışlar. Penn State Üniversitesindeki araştırmacılara göre 5 yaşında da olsak 95 yaşında da olsak yeni bir dil öğrenmenin beyin yapısını geliştirmede önemli bir rol oynadığı kanıtlanmış.

Bu araştırmalar sonucunda yeni bir dil öğrenmenin insan zihnine sağladığı faydaları sizler için aşağıda sıraladık;

1. Dikkat dağınıklığını önlemek: İkinci bir dil öğrenilirken dikkat toplamaya ve odaklanmaya çalışırız. Bu durum da dikkatimiz üzerindeki otoritemizi güçlendirmemizi sağlar.
2. Aynı anda birden fazla iş yapabilmek: İki dil bilen bireylerin bir işten başka bir işe daha hızlı geçiş yaptığı görülmüş. Beklenmedik durumlara da daha kolay adapte oluyorlar.
3. Hafızayı sağlamlaştırmak: İki dil konuşulan ortamlarda büyüyen çocuklari tek bir dil konuşulan ortamda büyüyen çocuklara göre daha güçlü ve gelişmiş bir hafızaya sahip olurlar.
4. Yaşlanıldığında beyin sağlığını korumak: Yapılan araştırmalar gösteriyor ki çok dilli bireylerde Alzheimer ve Demans gibi hastalıklar görülme ihtimali azalıyor. Bu bireylerde Alzheimer başlangıcının yaklaşık 5 sene daha geç olduğu ortaya çıktı.
5. Yaratıcılığı arttırmak: Birden çok dili konuşabilen insanlar üzerinde yapılan araştırmalarda, yaratıcılık seviyelerinde farklılıklar tespit edilmiş. Avantajlı olan taraf tabii ki de birden fazla yabancı dili bilen kişiler.

Gardenya Koleji olarak, öğrencilerimizin yabancı dil alanında eğitimden dört dil becerisi olan; okuduğunu anlama, dinleme, konuşma ve yazabilmeye yönelik eğitim vermekteyiz.

Amacımız; yabancı öğretmenler eşliğinde dört dil becerisine yönelik eğitim vererek bir Dünya İnsanı yetiştirmektir. Aynı zamanda, dünyada İngilizceden sonra en çok konuşulan İspanyolca ve Almanca dili eğitimine de yer veriyoruz. İngilizce eğitiminde olduğu gibi İspanyolca ve Almanca eğitiminde de öğrencilerimize dört dil becerisine yönelik eğitim vermekteyiz. Hedefimiz yalnızca 2. yabancı dil öğrenmek değil, aynı zamanda bu kültürleri ve bu dillerin konuşulduğu ülkeleri de tanımaktır.

İstanbul Tuzla’da 2019-2020 eğitim öğretim döneminde 44 yıllık eğitim tecrübesiyle Gardenya Koleji büyük bir heyecanla açılıyor. Tuzla Kolej Fiyatları hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz VIP Eğitim sistemimizle erken kayıt avantajını kaçırmayın. Aşağıdaki formu doldurun, eğitim danışmanımız sizinle hemen iletişime geçsin.

[contact-form-7 404 "Bulunamadı"]