İlkokul seçimi velileri en çok zorlayan kararların başında gelmektedir. Erken kayıt dönemi yeni okula başlayacak çocuklar için en doğru kararın verileceği bir süreç olarak değerlendiriliyor. Veliler okullarla en aktif bir şekilde bu dönemde iletişime geçiyor. Çocuğun tüm yaşamını etkileyecek kararlardan belki de en önemlisi, onun için en uygun olan okulu seçmek. Bireyde hayat boyu izler bırakan, çocuğun özgüvenin oluşması ve pekişmesinde kritik seçimlerden biri olan okul seçiminde göz önünde bulundurulması gereken kriterler neler olmalı? Öğretmenin buradaki rolü ve etkisi nedir? Çocuk için en doğru okul nasıl belirlenir? Çocuğu okula alıştırma sürecinde ailelere düşen sorumluluklar nelerdir?

İyi Okul Nedir?

Tüm eğitimcilerin sohbetlerinde bile en son söylenen şey “İyi okul yakın okuldur” olmaktadır. Çocuğun evinden uzakta bir okul ile büyük şehirlerdeki trafik de hesaba katılırsa serviste geçirilecek boş zaman demek oluyor ve bu zamana hiç değmiyor. Oyun oynayarak, bolca hareket ederek, bir şeyler öğrenerek geçirilmesi gereken zaman… Ne olursa olsun okul mutlaka evinize yakın olsun. Diğer önemli nokta da ailenin ve çocuğun özellikleriyle birlikte beklentilerine uygun bir okul olması. Sadece sınavlara ve akademik becerilere yönelen bir okul iyi bir okul olmayacaktır.
Okulun fiziksel şartları da oldukça önem taşımaktadır. Tabii bu fiziksel özellikler tek başına da oldukça yeterli değil. Eğitimcilerin mesleki gelişimlerini farklı yollardan desteklemeleri de oldukça önem taşımaktadır. Örneğin kitap okuma, seminerlere katılma, iyi uygulama örneklerini takip etme gibi… Yönetim kadrosu da birçok şeyin kapısını hem açıyor veya hem de kapatıyor çünkü karar mercii yönetim kadrosundan geçiyor. Yönetim kadrosunun ebeveynlerle ve öğretmenlerle kurduğu iletişim, gösterge olarak görülebilir. Bir isteğiniz veya öneriniz olduğunda, o olmaz diye kestirip atmamalı. Veya ne istiyorsanız, hemen evet dememeli. Bu isteğinizin hangi ihtiyaçlardan doğduğunu öğrenmeye çalışmalı ve bunu hep birlikte hangi yol ve aşamalardan geçerek ulaşabileceğinize yönelik rehberlik etmeli, uygulamalar önermeli. Okulun yeniliğe açık ve yenilik arayışı içinde olması gerekli.

Ailelerin okul seçerken yaptığı en büyük hata nedir?Ailelerin okul seçerken yaptığı en büyük hata “isme” gitmek. Yani falanca filana okul olması… Öneri alınabilir, deneyimli ebeveynlerden görüş istenebilir. Ancak sadece okulun ismi var diye o okulu seçme tamamen yanlış bir davranış olacaktır.

Detaylı bilgi almak isterseniz aşağıdaki formu doldurunuz. Eğitim danışmanlarımız en kısa zamanda sizinle iletişime geçeceklerdir.